Moodlight ekskluzywne lampy

Od niedawna pojawiły się w naszej ofercie lampy sygnowane marką Moodlight. Oferta ogranicza się do lamp luksusowych, stosowanych w bardzo eleganckich wnętrzach. Stylistycznie lampy nawiązują do stylu zarówno art deco, jak również do popularnego w Polsce Modern Classic czy też Hampton.

Aktualna oferta to dosyć duży wybór eleganckich kinkietów wykonanych z pomocą szklanych prętów. Do wyboru mamy kilka wysokości oraz szerokości takich lamp. Metalowa baza lamp pokryta jest warstwą niklu. Dzięki temu większość z nich pasuje wzorniczo i kolorystycznie do produktów innych producentów. Wśród nowości znajdziemy także lampy wykonane na wzór produktów Eichholtz, czyli zwis oraz kinkiet Sun.

Modlight prezentuje nam również ciekawą ofertę plafonów Moon, które występują zarówno jako kwadraty oraz koła. Metalowa struktura w niklu, boczne ścianki wykonane ze specjalnie profilowanego szkła. Minimum cztery źródła światła na gwint E14.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego strefalamp.pl, gdzie zamieszczamy zdjęcia, pełną specyfikacje techniczną oraz ceny na wszystkie modele z tej serii.

Żyrandole – popularny rodzaj lamp

Zaczynamy od jednej z najbardziej popularnych rodzajów oświetlenia, jakim są żyrandole. Stosowane w domach i mieszkaniach, w jadalniach i kuchniach, w sypialniach i bibliotekach, a nawet w biurze domowym. Prawie w każdym polskim domu znajdziemy go, chociaż nie zawsze tak jest nazywany.

Żyrandol – co to takiego jest ?

Najlepiej chyba zacząć od określenia zaczerpniętego ze Słownika Języka Polskiego. Według słownika żyrandol to «ozdobna lampa elektryczna wisząca pod sufitem».
Dzięki tej definicji możemy od razu zawęzić rodzaje lamp, które wchodzą w zakres tego terminu.
Po pierwsze – „lampa wisząca” daje nam odpowiedź na pytanie, czy lampy sufitowe to żyrandole. Jeżeli lampa tak wisi na lince, na łańcuchu czy też na kablu zasilającym, to jest to tym bezsprzecznie.
Kolejne ograniczenie to „ozdobna lampa” – i tutaj możemy rozpocząć dyskusje akademickie, co jest „ozdobne”, a co nie jest. Okaże się, że jest to kwestia gustu, chociaż na samym końcu można dojść do wniosku, że każdy rodzaj / kształt/ wykonanie czegoś, co wisi na kablu i świeci jest ozdobą (abstrahując od tego, czy nam się podoba, czy nie).
W naszej branży, aby sprecyzować jednak, o jaki konkretnie typ lampy nam chodzi, posługujemy się zwrotami precyzującymi zakres naszych zainteresowań lub poszukiwań.
Mamy więc następujące

rodzaje żyrandoli

 • żyrandole nowoczesne
 • żyrandole kryształowe
 • żyrandole klasyczne
 • żyrandole stylizowane lub stylowe

To jest klasyfikacja z punktu widzenia stylu, natomiast jeszcze możemy skategoryzować ten rodzaj lamp ze względu na przeznaczenie.
Możemy więc rozróżnić

 • Żyrandole i lampy do salonu
 • Lampy i żyrandole do jadalni
 • Lampy do kuchni
 • Lampy do sypialni

Tradycyjnie jednak pojęcie żyrandol kojarzy się z czymś bardzo klasycznym i okazałym. Rzadko przychodzi nam do głowy, aby lampę wiszącą w kształcie prostej tuby o średnicy np. 10 cm nazwać żyrandolem. Niezależnie więc od definicji chyba warto pozostać przy tradycyjnym pojmowaniu tego słowa, a prostsze formy w nowoczesnym wydaniu nazywać po prostu lampy wiszące.

W kolejnych częściach naszego poradnika oświetleniowego postaramy się opisać kolejno wszystkie lampy wymienionych typów.

Oświetlenie pokoju nastolatka

Oświetlenie pokoju nastolatka to wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale i projektantów. Już nie dziecko, ale jeszcze nie dorosły. Zazwyczaj ma już swoje zdanie, ale wybór ostateczny podejmują rodzice.

Podstawową zasadą wyboru na której sugerujemy się skupić jest dobre oświetlenie górne, które sprawdzi się przy zabawie i nauce. Aby wzrok dziecka nie męczył się oraz nie psuł, lampa główna powinna świecić światłem rozproszonym. Dobrze sprawdzą się proste, ponadczasowe modele typu Cleoni Aba oraz Ramko Lima. W przypadku obu tych modeli dokonujemy wyboru koloru klosza lampy. Nie wpływa to negatywnie na jakość światła, a sprawia że lampa lepiej wpasuje się w kolorowe wnętrze.

Do pokoi młodzieży często projektuje się również oświetlenie typu reflektor. Taka forma również sprawdzi się, pod warunkiem zastosowania odpowiedniej wielokrotności oprawy oraz żarówek o szerokim kącie i dużej mocy np. Model Aquaform Ceres, Astro Ascoli. Każdy nastolatek powinien mieć również dobrze oświetlone miejsce pracy jakim jest biurko. Tu najlepiej sprawdza się lampka biurkowa np. Artemide Tolomeo Micro. Szeroka gama kolorów oraz wybitna funkcjonalność sprawia, że lampa jest bestsellerem wśród lamp biurkowych.

Często popełnianym błędem jest skupianie się jedynie na formie lampy, a nie na jej parametrach. Oczom szkodzi za słabe, ale i zbyt intensywne światło. Pokój nastolatka jest zazwyczaj zarazem jego miejscem snu, pracy, odpoczynku i zabawy. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie ściemniacza zamiast włącznika. Pozwoli to nam na bieżąco kontrolować intensywność światła w zależności od aktualnych potrzeb.

Musimy mieć na uwadze fakt, że oświetlenie pokoju nastolatka wpływa na jego samopoczucie, poziom zadowolenia i chęć do pracy i nauki. W zbyt ciemnym pokoju będzie on znużony, w zbyt jasnym – za bardzo pobudzony. Sami musimy wybrać złoty środek, obserwując zachowanie naszej pociechy. A pomóc nam w tym mogą dobrze dobrane lampy.

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED to gorący temat w branży wyposażenia wnętrz. Dzięki świecącym diodom mamy możliwość doświetlenia swojego mieszkania tak, jak jeszcze niedawno nikt nie marzył. Bardzo małe rozmiary świecących elementów umożliwiają wykorzystanie ich w niezliczonych aranżacjach. A trwałość i niezawodność diod elektroluminescencyjnych mierzona jest w dziesiątkach tysięcy godzin.

Oświetlenie LED – na zewnątrz i w ogrodzie

Bezspornym faktem jest, że zastosowanie LED daje nam ogromną energooszczędność. Dzięki temu, możemy bez uszczerbku dla swojego portfela zaplanować efektowne doświetlenie fasady budynku, podjazdu do garażu czy oświetlenie ogrodu. Jeśli nawet lampy takie – wyposażone w żarówki LED – pozostawimy włączone na długo, pobór prądu będzie znikomy. Zdecydowanie mniejszy niż to, co w tym samym czasie pobiera piekarnik, lodówka czy zmywarka. Do dyspozycji mamy zarówno lampy dekoracyjne czy akcentujące (jak np podświetlenie stopni schodów, zaakcentowanie pięknego drzewa), jak również naświetlacze, które włączają się po wykryciu ruchu i oświetlają tą część naszej działki czy podjazdu, gdzie akurat ktoś się porusza.

Lampami ledowymi warto doświetlić wejście do domu, tabliczkę z numerem posesji, furtkę z domofonem. W tych miejscach żarówka LED o mocy nawet 2 Wat będzie wystarczającym źródłem światła, a w przeliczeniu na złotówki tysiąc godzin świecenia takiej lampy będzie nas kosztować około  60 groszy.

Lampy led – trwałość i energooszczędność

Jak już powyżej napisaliśmy, koszt świecenia lamp ledowych jest niski. Oczywiście wewnątrz budynku musimy stosować żarówki LED lub lampa z modułami LED o wyższej mocy, niż przykładowe 2 Waty, aby zabezpieczyć komfort życia. Aktualnie (stan na listopad 2017 roku) żarówka LED na trzonek E27 o mocy około 10W odpowiada zwykłej żarówce o mocy 60W. Oznacza to, że LEDy pobierają 6-cio krotnie mniej prądu od zwykłych żarówek starego typu. Przekłada się to bezpośrednio na nasze rachunki za prąd. Dodatkowym elementem, o którym rzadziej się wspomina, jest zdecydowanie mniejsze wydzielanie ciepła. Ma to znaczenie szczególnie w miejscach, w których przebywamy najdłużej, czyli w salonie i w kuchni. Reflektorowe żarówki halogenowe potrafią rozgrzewać się do 200-250 stopni Celsjusza. Dodatkowo powierzchnia reflektora odbija całe wytwarzane ciepło w kierunku świecenia. Prowadziło to do sytuacji, w której nie mogliśmy stać pod lampą z halogenem, ponieważ było nam tam za gorąco. W letnie dnie albo trzeba było wietrzyć mieszkanie, albo włączać klimatyzację. Przy zastosowaniu źródeł światła LED cały ten problem znika.

Oświetlenie LED w ofercie Gralux

Z naszą ofertę lamp, w których można skorzystać z dobrodziejstw technologii led można się zapoznać w naszych sklepach stacjonarnych. Oprócz oferty prezentowanej na ekspozycji, posiadamy jeszcze dużo lamp led w katalogach producentów. Oferujemy przede wszystkim sprawdzone rozwiązania, co do których mamy pewność jakości wykonania i działania. Dlatego polecamy przede wszystkim produkty polskich firm, jak Labra i Aquaform. W szczególności warto zwrócić uwagę na lampy sufitowe led, które są najczęściej wybieranym produktem do aranżacji oświetlenia w domu. Z lamp zewnętrznych proponujemy oświetlenie zewnętrzne Norlys.

Tanie lampy – czy warto je kupić?

Bardzo często spotykamy się z pytaniem od naszych klientów, czy mamy tanie lampy w ofercie ?
Odpowiedź jest jednoznaczna – oczywiście, że mamy, aczkolwiek za każdym razem pojawia się pytanie – co to oznacza tanie lampy? W odniesieniu do czego mamy określić poziom, czy coś jest tanie, czy też nie ? Czy tanie to synonim dobre? Czy warto kupić tanio?

Jakość lamp a ich cena – odwieczne pytanie

Kolejnym pytaniem, które nie jest już rozprawą akademicką a odniesieniem do rzeczywistości, to jednak jakość towaru. Wielu naszym klientom wydaje się, że niezależnie od ceny maja prawo wymagać równie wysokiej jakości lamp, czy to będzie coś za 100 czy za 1000 zł, nieważne – jakość ma być zawsze „top”. Niestety, na podstawie produktów, z którymi mamy do czynienia widać wyraźnie, że w większości przypadków „tanie” równoznaczne jest z określeniem „tandetne”.
Dobrym przykładem jest powłoka chromowa na metalowych lampach w kształcie kuli. W wersji „budżetowej” od razu zauważamy niedoskonałość powierzchni, na którą została położona warstwa chromu. Widać przebijające zarysowania metalu, widać smugi i całość wygląda jak matowe, mimo że mamy jednak do czynienia z błyszczącym chromem. W wersjach lamp z wyższej półki taki wygląd kwalifikowałby jednoznacznie lampę do reklamacji. Przy tanich lampach jest to jednak norma, ponieważ produkt w takiej cenie jest wykonany właśnie w ten sposób.

Tanie lampy jako dekoracja mieszkań

Oczywiście, że tak – pod warunkiem, że nasz poziom wykończenia całości mieszkania odpowiada jakości użytych lamp. Nagminnym jest to, że klienci pompują ogromne sumy pieniędzy w wykończenie łazienki, w urządzenie kuchni lub w super schody drewniane wykonane na wymiar przez renomowaną ekipę. Niestety, w większości przypadków wiąże się to z przekroczeniem zakładanego budżetu na wykończenie mieszkania czy remont domu, już w początkowej fazie prac. A ponieważ oświetlenie jest praktycznie na końcu całej ścieżki, to każda wydana złotówka – na tm etapie – boli. I to bardzo boli. I znajdujemy się w sytuacji, gdy mamy piękne okna, super podłogę, wannę z hydromasażem i kute balustrady. Ale nie mamy już pieniędzy na postawienie kropki nad „i”, czyli na gustowne ozdobienie domu lampami. I tu pojawia się pokusa, lub dla niektórych jedyne akceptowalne rozwiązanie – tanie lampy, jak najtańsze, aby tylko coś świeciło.

Jakie lampy wybrać, żeby nie przepłacać?

Według nas zakup lamp w jak najniższej cenie, to najgorsza decyzja z możliwych! Gdy już je powiesimy, zostaną one na długo, ponieważ zawsze będzie coś innego, co trzeba zrobić i na co trzeba wydać pieniądze. I nasze wnętrza, mimo wydanych ogromnych pieniędzy, na długo pozostaną niedoróbką i nie będą nas cieszyć w takim stopniu, jak sobie to wymarzyliśmy.
Trzeba sobie zadać pytanie – czy mamy szansę na rozłożenie zakupów w czasie i sukcesywne i przemyślane dekorowanie naszego mieszkania lampami, które będą cieszyć nas przez długi czas?
Pamiętajmy, że ten, kto kupuje tanie rzeczy przepłaca. W końcowym rozrachunku będzie musiał wymienić tandetę, płacąc drugi raz, za to samo.

Gdzie dokonać zakupu lamp?

Radzimy dokonać zakupu lamp w sklepach stacjonarnych. Są ku temu różne powody. Podstawowy to taki, że obsługa profesjonalnego sklepu jest w stanie zaopiniować wybrane lampy pod względem użytkowym – czy wielkość jest odpowiednia, ile da światła dany model, czy nadaje się do oświetlenia salonu, czy tylko stołu. Pytań może być mnóstwo, a odpowiedzi na te pytania jeszcze wujek Google nie zna. W przypadku wystąpienia problemu z lampami, czy to na etapie montażu, czy w trakcie eksploatacji, sklep stacjonarny będzie starał się pomóc, w zakresie, który będzie w danej sytuacji możliwy. Często rozmowa z doradcą z takiego sklepu pomaga w podjęciu decyzji zakupowej, lub odrzuceniu nietrafionych pomysłów.
My, ze swojej strony, zapraszamy do zapoznania się z częścią naszej oferty na strefalamp.pl, a także do odwiedzenia naszych salonów sprzedaży oświetlenia w Warszawie.

Azzardo – dystrybutor lamp i systemów oświetlenia

Azzardo – to marka handlowa lamp i systemów oświetleniowych oferowanych przez jednego z polskich dystrybutorów. Lampy tej marki goszczą na polskim rynku już od paru lat, ale teraz (w 2017 roku) ich popularność gwałtownie rośnie. Zapewne jest to skutkiem, w dużej mierze, dobrej jakości lamp, dobrych cen jednostkowych. Ogromne znaczenie ma również praktycznie natychmiastowa dostępność – od dłuższego czasu dystrybutor utrzymuje duże stany magazynowe.

Oferta lamp jest bardzo bogata, a od października tego roku została wzbogacona o nowe wzory, rozszerzające i tak już szeroką gamę lamp. Proponowane oświetlenie tej marki jest z zasady oświetleniem nowoczesnym, aczkolwiek kilkanaście wzorów lamp nawiązuje do stylu klasycznego.

Oferta produktowa lamp Azzardo

Wśród wielu produktów marki Azzardo, na uwagę zasługują przede wszystkim :

 • lampy mocowane do sufitu z możliwością zmiany ich położenia. Jest to rozwiązanie często poszukiwane w przypadku, gdy mamy konieczność przestawiania stołu, gdy mamy większą ilość gości w domu. Przedstawicielem tych lamp jest Azzardo Natalia S oraz lampa sufitowa Azzardo Zyta Pendant M
 • lampy techniczne natynkowe, których przedstawicielem są produkty : Bross, Eloy czy też Paulo
 • reflektorki mocowane do sufitu lub do ściany, a w tej kategorii polecamy lampę Azzardo Jerry – prosty reflektorek występujący w dwóch kolorach, z wieloma wariantami jeśli chodzi o zastosowane źródło światła. Ciekawe jest to, że za bardzo dobrą cenę możemy kupić reflektor wraz z żarówką LED o mocy 15W i z możliwością ściemniania.
 • oczka halogenowe – nadal szeroko stosowane w oświetleniu domów i mieszkań. W ofercie znajdziemy zarówno proste, nierzucające się w oczy wzory, ale także bardzo ozdobne z serii exclusive.
 • lampy dekoracyjne, bardzo często wybierane przez polskich klientów. Zaczynając od bardzo znanej i popularnej serii Acrylio, poprzez znakomite serie Stylo czy Cosmo, a kończąc na klasycznej lampie Barocco.

Hity z oferty według Gralux

Na koniec oczywiście przedstawiamy nasze hity z oferty tej marki :

 • Azzardo Fiona – to lampa dekoracyjna, inna niż wszystkie. Daje dużo światła, można ją zastosować jako świetlenie stołu lub kącika wypoczynkowego.
 • Bross, Eloy, Mini Bross i Mini Eloy – cała seria lamp natynkowych – w wersji rozmiarowej większej i mniejszej. Oświetlimy nimi ciągi komunikacyjne, garderoby, blaty kuchenne, doświetlimy dodatkowo salon czy jadalnię. A wszystko to w dobrej cenie, z wykorzystaniem prostych, geometrycznych form, które nie znudzą nam się nawet przy zmianie trendów w dekoracji domu.

Cleoni lampy w Warszawie

Cleoni – Fabryka oświetlenia – to jeden z dłużej działających na polskim rynku rodzimy producent lamp. Początki firmy sięgają końca lat 90-tych ubiegłego stulecia. Patrząc na zakres produkowanych lamp i wzorów okazuje się, iż niektóre istnieją od początku działalności firmy, a technologia produkcji w Cleoni nie zmieniła się praktycznie wcale.
Oferta tego producenta to generalnie dwa niezależne rodzaje lamp.

Lampy dekoracyjne Cleoni

Pierwsza z nich to lampy dekoracyjne, które w większości przypadków trafiają do polskich domów i mieszkań. Cleoni od zawsze kojarzone było z wyrobami z gipsu, które można malować na dowolny kolor we własnym zakresie. Ta ścieżka została rozszerzona o produkcje lamp drewnianych, gdzie zastosowano różne okleiny naturalne w stonowanych, ciepłych wybarwieniach. Podążając za trendami, które jak w każdej branży, tak i we wnętrzarstwie ulegają ciągłym zmianom, firma produkuje także lampy wewnętrzne w stylu minimalistycznym. Przykładem takiej produkcji są lampy wykonane z giętego drutu, czy też proste oprawy na żarówki zwieszane na kolorowych przewodach w oplocie.

Lampy techniczne z oferty Cleoni

Drugim nurtem produkcji tej firmy są lampy przeznaczone – według zamysłu twórców – do wykorzystania w miejscach użyteczności publicznej. A także w salach wystawowych i ekspozycyjnych, w sklepach i restauracjach. W katalogu produktów znajdziemy całe mnóstwo rozwiązań, które możemy jednak wykorzystać również do oświetlenia własnego domu. Przykładem może być oświetlenie szynowe, coraz częściej stosowane w domach prywatnych. W tym przypadku firma Cleoni proponuje mnóstwo reflektorków do szyn trójfazowych. Inne rozwiązania do zastosowania w aranżacjach wnętrz prywatnych to lampy sufitowe. Występują one w różnego rodzaju formach oraz w których zastosowane są różne źródła światła.
Przykładem takiej lampy może być plafon Cleoni Aba. Występuje w różnych rozmiarach (średnicach), w której możemy wybrać spośród około 50-ciu różnych kolorów wykończenia. Możemy zastosować zarówno zwykłe żarówki na trzonek E27, poprzez świetlówki kołowe 2GX13, kończąc na wbudowanych i – co najważniejsze – wymiennych modułach LED. A te dodatkowo mogą być przystosowane do ściemniania.
Musimy także wspomnieć, że Cleoni produkuje także lampy z betonu architektonicznego w dwóch kolorach (jasnym oraz ciemnym). Produkuje lampy z masy ceramicznej a także z żywicy epoksydowej. Z powyższego widać, jak duża firmą musi być ten producent, jak wielki zakres produkcji jest jego udziałem.

Ekspozycja lamp Cleoni

Wracając jednak do naszej firmy pragniemy poinformować, że posiadamy duże ekspozycje lamp Cleoni w Warszawie.
Jedna z nich znajduje się w naszym salonie na Bartyckiej. Tutaj lampy tej firmy pokazane są w naprawdę ciekawy sposób, tworząc przy okazji piękną dekorację naszego salonu z oświetleniem.
Drugi punkt na Puławskiej również wyposażony jest w lampy tego producenta.
Musimy również podkreślić, że lampy Cleoni mają bardzo dobrą cenę. Ma to odniesienie w stosunku do jakości wykonania, jak też w stosunku do jakości i popularności danego wzoru. Rekomendujemy produkty tej firmy każdemu klientowi, szukającemu dobrych lamp do urządzenia własnego mieszkania, hotelu czy też restauracji.

Aquaform – polski producent oświetlenia

W skrócie Aquaform, ale pełna nazwa to Aquaform Inc. Sp. z o.o.
Bardzo możliwe, że wiele osób spotkało się z tą nazwą z prostego powodu – lampy tego producenta są chętnie używane w projektach zarówno wnętrz użytkowych i biurowych, jak również w projektach oświetlenia wnętrz mieszkalnych.

Co stoi za tą popularnością ich produktów?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Lampy, produkowane przez Aquaform, są proste w swojej formie, dzięki czemu można je zastosować we wszelkiego typu wnętrzach. Drugi powód to bardzo dobra jakość wykonania oraz trwałość lamp. Dotyczy to zarówno samych materiałów i farb użytych do produkcji lamp, jak również podzespołów elektronicznych. Już samo to, że producent daje nam 60 miesięcy gwarancji na moduły led w swoich lampach ledowych świadczy o przekonaniu tej firmy co do jakości i żywotności tych elementów.
Lampy Aquaform to duża różnorodność produkcji. Zacznijmy od kolorów lamp, gdzie podstawowymi są biały, czarny oraz aluminiowy – wszystkie matowe. Do tego dochodzą wykończenia w połysku, a od 2017 roku do produkcji zostały wdrożone kolory z lekką strukturą – antracytowy oraz złoty. Mając taki zakres kolorów możemy ten sam kinkiet zastosować w ultra nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzu (w kolorze biały mat), ale również w klasycznym salonie. O ile zastosujemy kolor złoty.
Wracając do zakresu produkcji trzeba zwrócić uwagę, że oprócz lamp prostych, opartych na wykorzystaniu profili aluminiowych, w ofercie znajdują się dwie pozycje, które przełamują dotychczasowy schemat.

Polecane lampy Aquaform

Pierwsza z nich to seria lamp Equlibra. Okazało się, że odejście od schematu prostych, geometrycznych form, przyniosło firmie Aquaform europejski, a również i światowy rozgłos. Otóż lapa Equlibra Balance została wyróżniona bardzo prestiżową nagroda Red Dot Design Award. Dla nieznających tematu to coś jak Oscar w branży filmowej, tylko że dotyczy wzornictwa. W serii tych lamp brakuje jedynie lampy podłogowej i biurkowej, ale myślimy, że to tylko kwestia czasu.
Najnowszym dziełem producenta są lampy wykonane ze szkła – Modern Glass. To zupełna nowość w ofercie z tego powodu, że do czasu rozpoczęcia produkcji tych nowych lamp, Aquaform skupiał się na metalu, jako podstawowym materiale. Tym razem zaczerpnięto garściami z doświadczenia czeskich hut i wprowadzono na rynek trzy kształty szklanych kloszy w czterech wersjach wykończenia.

Ekspozycja lamp Aquaform w Warszawie

Oczywiście cały zakres produkcji tej firmy jest w ofercie naszego sklepu, możliwy jest także zakup lamp przez internet poprzez nasz sklep Strefalamp.pl
Jeszcze jedna bardzo ważna informacja – zapraszamy Państwa do naszych salonów oświetleniowych w Warszawie, gdzie prezentujemy ekspozycję lamp Aquaform. Zarówno na ul. Bartyckiej jak i ul.Puławskiej posiadamy dużą ilość lamp Aquaform dostępnych do obejrzenia i zobaczenia „jak świecą”.

Czym oświetlić nowoczesny salon – część II

Dzisiaj kontynuujemy nasz poradnik dotyczący możliwości oświetlenia nowoczesnego salonu. Z naszego punktu widzenia nie ma to jednak znaczenia, czy dane pomieszczenie nazwiemy salonem, strefą wypoczynku czy też najbardziej prestiżowym miejscem w naszym domu. Uważamy, że są pewne kanony, z których warto skorzystać i sprawdzą się wszędzie.
Tym razem jednak poruszymy dosyć ciekawe zagadnienie, a mianowicie sufit ze skosem, z którego wyprowadzone są kable i … no właśnie, co dalej ? Kable wiszą, a pomysłu brak.

Lampy sufitowe i plafony

Zacznijmy od tego, co na pewno się nie sprawdzi – nie sprawdzą się ani dekoracyjne plafony, ani lampy sufitowe.
Dlaczego ? – odpowiedź nasuwa się sama – tego typu lampy montowane są bezpośrednio do powierzchni sufitu. Ich wygląd i funkcjonalność była testowana w warunkach, gdy sufit był i jest równoległy do podłogi. Wtedy tego typu lampy sprawdzają się oraz „wyglądają”, to znaczy ich funkcja dekoracyjna jest zachowana, a funkcja polegająca na oświetleniu (w miarę równomiernym) też nie jest zakłócona.
Co na pozostaje w takim wypadku ?

Lampy wiszące

Oczywiście, że tak. Lampy wiszące mogą nam pomóc w oświetleniu wnętrz ze skośnym dachem, ale pod pewnymi warunkami :
A. Mocowanie lampy wiszącej nie może być zbyt duże, ponieważ będzie źle wyglądać na skośnym podłożu.
B. Jeżeli jednak mocowanie jest duże, musimy na etapie wykańczania powierzchni sufitu przygotować specjalną „platformę” do zamocowania mocowania równolegle do podłogi.
C. Mocowanie lampy wiszącej z sufitem powinno być wykonane na jednej lince lub jedynie na kablu zasilającym – przy zawieszeniu np. dużego abażura na paru linkach – ze względu na skośny sufit – nie uda nam się poprowadzić tych zawiesi równolegle do siebie, czego rezultatem będzie dziwny wygląd wiszącej lampy, a także możliwe problemy z wypoziomowaniem jej zawieszenia.

Oświetlenie szynowe

Tak, oświetlenie szynowe coraz mocniej wchodzi do popularnych metod oświetlenia mieszkań. Jeszcze niedawno takie rozwiązania widzieliśmy jedynie w sklepach, w witrynach lub restauracjach. Dzisiaj staje się normalnym rozwiązaniem stosowanym w domach. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest uniwersalność oraz funkcjonalność systemów szynowych.
Dodatkowo, w przypadku zastosowania szyn tzw. trójfazowych mamy dodatkowo możliwość sterowania niezależnie trzema obwodami zasilającymi, które są – niczym kable w ścianie – ukryte w metalowej szynie, a ponadto szyny trójfazowe są standaryzowane, co oznacza, że możemy na jednej szynie zastosować produkty różnych producentów.
Dodatkowy atut tego rozwiązania jest taki, że sama szyna jest bardzo wąska, dzięki czemu wygląda dobrze zarówno na suficie prostym jak i skośnym. A kontynuując temat możemy nawet szynę podwiesić do sufitu i wypoziomować ją względem naszej podłogi.
Stąd tak wszechstronna uniwersalność zastosowań systemów szynowych i lamp na szynach.

Czym oświetlić nowoczesny salon ?

Artykułem tym rozpoczynamy serię naszych wpisów, którymi będziemy się dzielić nasza wiedzą i doświadczeniem z klientami.

Nasz pierwszy wpis dotyczy często poruszanej sprawy, a mianowicie czym oświetlić nasz salon, który utrzymany jest w nowoczesnym stylu. Z reguły, w tego typu pomieszczeniach i w tej stylistyce, klienci preferują zastosowanie dyskretnego oświetlenia, które nie będzie dodatkową dekoracją.

Nowoczesne lampy sufitowe

W przypadku, gdy w salonie wykonany został sufit podwieszany, mamy do dyspozycji lampy, które możemy dyskretnie schować, gdzie widoczne jest de-facto jedynie źródło światła. Gorzej jest jednak, jeżeli mamy sufit betonowy lub drewniany (przy czym sufit drewniany jeszcze bardziej ogranicza nasze możliwości aranżacyjne, ze względu na łatwopalność drewnianego podłoża).

Naszą odpowiedzią na rozwiązanie tego problemu są nowoczesne lampy sufitowe, które w dyskretny sposób mogą oświetlić nasze pomieszczenie. Znajdziemy wśród nich zarówno kształty kwadratów i prostokątów, jak również okrągłe i eliptyczne. Największym zainteresowaniem cieszą się lampy „kanciaste”, chociażby z tego względu, iż większość naszych pomieszczeń to są prostokąty. meble, które trafiają do takich wnętrz są również „kanciaste” – mamy tu na myśli stoły, różnego rodzaju komody i regały, nawet telewizory, które znajdują się właśnie w salonach są prostokątami.

Do wyboru mamy różne lampy, zarówno pod względem ich wielkości, pod względem ich mocy świetlnej (w seriach lamp możemy wybierać pomiędzy wersjami na jedno źródło światła, na dwa, trzy a czasami nawet na cztery). Dzięki tej różnorodności mamy szansę odpowiednio doświetlić salon, stosując tylko jeden rodzaj lamp.

Bogata oferta lamp

W ofercie naszego sklepu, której małą część prezentujemy na stronie www.strefalamp.pl znaleźć można zarówno lampy w wersji budżetowej, jak również lampy od uznanych producentów jak Aquaform czy Artemide.

Dużą podpowiedzią do zastosowania konkretnych lamp jest wysokość pomieszczenia. Jeżeli mamy niski pokój, proponujemy – z nowoczesnych rozwiązań – zastosowanie lamp z serii Aquaform Sleek 111, których mała wysokość (tylko 7 cm) predysponuje do zastosowań właśnie w niskich pomieszczeniach. Gdy jednak mamy pomieszczenie o wysokości powyżej 270 cm, doskonale sprawdzą się tam lampy o większych gabarytach, czego przykładem jest seria Aquaform Squares, która występuje w dwóch wysokościach : mini o wysokości 12 cm oraz wersja normalna, gdzie lampa ma 14 cm.

Podane powyżej przykłady dotyczą lamp o prostym, geometrycznym kształcie. Jeżeli jednak poszukujemy czegoś bardziej dekoracyjnego, to możemy użyć lamp produkcji firmy Vistosi, która słynie z rewelacyjnej jakości szkła. Wracając jednak do głównego tematu, polecamy zastosowanie plafonów szklanych z tej firmy, z serii Neochick lub Balance. Dostępne są różne wielkości plafonów w serii, a na dodatek lampy te możemy użyć jako lampy sufitowe lub kinkiety.